Mojca Svetina
Plesne in športne storitve,
Mojca Svetina, s.p.
Mojca Svetina
Plesne in športne storitve,
Mojca Svetina, s.p.
Beseda lordoza predstavlja nepravilno držo telesa. Besedna zveza »nepravilna drža telesa« pa pomeni, da so mišice v medsebojnem neravnovesju oziroma da telo ni v nevtralnem položaju.
Značilno za to vrsto telesne drže je povečan anteriorni (nagib medenice v smeri naprej) nagib medenice s križnico (slika 1). Kot med križnico in zadnjim ledvenim vretencem (L5) je več kot 30°. Do tovrstnega položaja lahko privedejo skrajšane mišice upogibalke kolka, skrajšane ledvene iztegovalke trupa, raztegnjene upogibalke trupa in raztegnjene iztegovalke kolka.
Lordotična drža naj bi bila značilna za plesalce, mlade gimnastičarje in mamice po porodu. Najpogostejši vzrok za pojav lordoze naj bi bile enostranske obremenitve in sedeč način življenja. Ravno slednji naj bi bil »odgovoren« za pojav bolečin v križu, saj jih največkrat »spremljajo« skrajšane mišice upogibalke kolka.
Pravijo, da se poravnava drže začne s poravnavo medenice. Zato moramo za »odpravo« lordoze zmanjšati anteriorni nagib medenice ter postaviti telo nazaj v pravilen oziroma nevtralen položaj. V nevtralnem položaju bodo mišice opravljale minimalno delo, ravno tako bodo v tem položaju minimalno obremenjeni sklepi. Lordotično držo telesa bomo izboljšali le z načrtnim in rednim treningom. Pri korektivni vadbi bomo upoštevali sledeče: raztegnili bomo skrajšane mišične skupine in okrepili šibke. Poudariti velja, da moramo upoštevati tudi kakovost pred količino oziroma drugače povedano, vaje moramo v prvi vrsti izvajati pravilno, saj za dobro našega gibalnega aparata štejejo le pravilne ponovitve.
Bi radi vedeli več? Pridružite se mi na vodenih vadbah v Fitnes Centru Top v Lescah ali se z mano dogovorite za individualni trening.
LITERATURA:
Mojca Svetina, prof.šp.vzg., kondicjska trenerka in vaditeljica pilatesa